Haber

Çek Senatosu’ndan İstanbul Sözleşmesi’ne veto

Çek Cumhuriyeti’nde Senato, kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası referans noktası olarak kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’ne katılmayı onaylamadı.

SÖZLEŞME OYLA İÇ DÜZENLEMEYE EKLENMEDİ

Parlamentonun üst meclisinin temsilcileri sözleşmeye yalnızca iki oyla “hayır” oyu vererek Prag’ı sözleşmeyi kendi iç yasal tüzüklerine dahil etmeyen Avrupa ülkeleri arasında bıraktı.

MUHAFAZAKARLAR DAVRANIŞA KARŞI

Anlaşmaya karşı çıkan ülkedeki muhafazakar kanat, kadın ve erkeğin toplumdaki “geleneksel rollerinden” her türlü sapmaya karşı çıkıyor ve anlaşmayı onaylayan ülkelerde şiddetin azalmadığını belirtiyor.

“ULUSLARARASI BİR UTANÇ”

Başbakan Petr Fiala’nın hükümeti Senato’nun aldığı karara tepki gösterdi. Reddinin ülkenin gayretli çabalarını ve mevcut maddelerini etkilemeyeceğini belirten Fiala, yasanın gelecekte onaylanması için daha geniş bir tartışma ortamına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Avrupa İşleri Bakanı Martin Dvorak, sözleşmenin reddedilmesini “uluslararası bir rezalet” olarak nitelendirdi.

SÖZLEŞMEDEN ÇIKMADILAR AMA YÜRÜRLÜĞE KOYMADILAR.

Senato’dan gelen karar, Çek Cumhuriyeti’nin 2016 yılında imzaladığı sözleşmeden çekileceği anlamına gelmiyor. Ancak Senato’dan onay gelmediği için sözleşme yürürlüğe giremiyor. Sözleşmeden tamamen çıkılabilmesi için TBMM’nin de sözleşmeyi reddetmesi gerekiyor. Ancak parlamentonun alt meclisinin bu konuyu ne zaman ele alacağı henüz belli değil.

Türkiye de SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLDİ

Türkiye, 2011 yılında İstanbul’da imzalandığı için “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen anlaşmadan, 2021 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekildi.

Sözleşmeden çekilmenin başlıca sebepleri 7 başlık altında sıralanıyor. Bunlardan en önemlileri; milli ve manevi değerler ile LGBT propagandasının Türk aile yapısında yarattığı rahatsızlık gösterildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya değindiği geçmiş konuşmalarından birinde, “…kadına yönelik şiddetle mücadelemizin zayıflatılmasına, bir avuç marjinalin zarar görmesine izin vermeyeceğiz” dedi. aile değerlerimizdir. Türkiye, binlerce yıllık medeniyet birikimiyle insanı ve insan onurunu yücelten, aileyi merkeze alan bir toplumdur.” “Dokusuna uygun özgün ve öncü metinler üretme potansiyeline sahiptir.” İfadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7, EURONEWS

dumlupinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu