Ekonomi

HSBC’den dolar tahmini: “Gelecek yıl daha da güçlenecek”

HSBC Holdings( HSBA), zayıf küresel ekonomik beklentiler nedeniyle dünya rezerv para biriminin gelecek yıl daha da güçleneceğini öngörerek ABD doları tahmininde U dönüşü yaptı.

HSBC stratejistleri raporlarında, Avrupa ve Çin’deki büyümedeki durgunluğun risk duyarlılığı üzerinde baskı oluşturması ve ABD ekonomisine bağlı varlıklara olan talebin artması nedeniyle doların değer kazanması gerektiğini yazdı.

stratejistler, “Kral dolar şimdiden geri dönüş yapıyor ancak saltanatı daha uzun sürebilir. Sıkılaştırma etkisini göstermeye başladıkça, küresel büyüme görünümündeki duraklama konjonktür karşıtı dolara daha fazla fayda sağlayacak.”Değerlendirmelerini yaptılar.

HSBC’ye göre, küresel görünüm daha da kötüleşse bile ABD nispeten daha çekici görünecek ve dolar, Fed’in rastgele politika gevşemesi döngüsüne dayanabilir.

Banka daha önce 1,15’i varsaymıştı. euro olduğunu tahmin etti. 2024’ün ilk çeyreğinde dolar başına 1,03’e düşecek. Aynı zamanda yen dolar başına 148’e düşebilir, bu da önceki 132 seviyesinden net bir dönüş anlamına geliyor.

HSBC, “Avrupa, Çin ve diğer ekonomiler için daha zorlu bir görünümle birlikte piyasa, küresel büyümeye yönelik aşağı yönlü riskleri giderek daha fazla görebilir ve geniş doları daha fazla kucaklayabilir.”o yazdı.

Forex Haber Merkezi

cavdarhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu